Briendleyho neurostimulátor – implantace

Jediný sehraný tým expertů v zemi, který umí lidem s poškozenou míchou implantovat takzvaný Briendleyho neurostimulátor, pracuje v současné době v soukromé nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích nedaleko Velkého Meziříčí.

Tento zákrok umožní lidem s přerušenou míchou, aby mohli pomocí tlačítek znovu ovládat funkci močového měchýře, vyprazdňování stolice a erekci.
Zatímco dříve si na invalidní vozík upoutaní lidé museli půl milionu na operaci shánět sami, před měsícem zde specialisté pod vedením doktora Jana Doležela udělali první operaci, která byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Počínaje únorem totiž Všeobecná zdravotní pojišžovna začala plně hradit tento unikátní lékařský zákrok, který ulehčí život lidem na vozíčku. Prvním pacientem v zemi, který na neurostimilátor nemusel shánět žádné sponzory, byl Libor Zeman.Jaký je postup této náročné operace, při níž pacient leží hlavou dolůž „Přeruší se nervy, které vedou informaci z močového měchýře do míšního centra a na nervy, které vedou z centra do močového měchýře se implantují elektrody, které jsou spojeny s přijímačem, který se nachází v podkoží na přední straně břicha. K přijímači se na kůži přikládá pacient vysílač, který přenáší energii do močového měchýře nebo do nervů zásobující konečník a umožňuje vyprázdnění těchto orgánů,“ popsal vedoucí operačního týmu Jan Doležel.
Ve světě bylo touto metodou operováno více než tři tisíce pacientů. V tuzemsku podstoupilo tuto operaci od roku 2000 prozatím deset lidí. Vedoucím operačního týmu byl vždy Jan Doležel, který nyní pracuje v nemocnici sv. Zdislavy. Před tím působil v brněnské Úrazové nemocnici.
Prvním českým pacientem, který byl v Česku operován, je Vladimír Pištěcký z Brna. „Zbavil jsem se závislosti na doktorech. Sedm let jsem bez infekce,“ pochvaluje si.
V nemocnici sv. Zdislavy by mohli takto ročně operovat deset pacientů.

Podívejte se na zajímavý dokument české televize Medicína pro 21. století