Quad rugby – hřiště a vybavení

Hřiště pro quad rugby (obrázek) má stejné rozměry jako regulérní hřiště pro basketbal s tím, že je využito postranních a koncových čar, středové čáry a středového kruhu. Uvnitř hřiště při koncových čarách je vyznačen stejnou barvou jako postranní čáry tzv. bodovací prostor o rozměrech 1,75 x 8,0 metrů. Mimo hranice hřiště jsou na čtverhraných podstavcích umístěny brankové tyče tak, že jedna jejich strana se dotýká okraje koncové čáry a druhá pomyslného prodloužení čáry bodovacího prostoru.

Po straně hřiště je trestná lavice, kterou tvoří dva boxy pro každé družstvo. Minimální rozměr boxu je 1 x 2 metry, mezi boxy musí být vzdálenost alespoň 2 metry. Tento prostor je vyhrazen pro časoměřiče trestu. na druhé straně hřiště, proti trestným lavicím jsou střídačky obou družstev. Trestná lavice a střídačky musí být minimálně ve vzdálenosti jednoho metru od postranní čáry.

Quad rugby se hraje regulerním volejbalovým míčem, o jehož způsobilosti ke hře rozhoduje hlavní rozhodčí. Hráči mohou při hře používat rukavice. Dresy hráčů musejí být označeny číslem o velikosti 10 cm v předu na levé části trika. Stejné číslo o velikosti 15 cm má každý hráč umístěno uprostřed na zádech. Doporučuje se, aby číslování dresů hráčů odpovídalo jejich hráčské zdravotní klasifikaci, tj. aby všichni hráči klasifikace 1a měli trička označené čísly 10 až 19, hráči klasifikace 1b čisly 20 až 29 a konečně hráči klasifikováni jako 1c hráli s čísly 30 až 39.

Pro hru je nutný odpovídající ukazatel času a skóre včetně signalizačního zařízení, které umožňuje měřit každou část hry, trestné minuty, oddechový čas a zaznamenává tzv. „náhradní postup“.

4__320x240_hraci