Quad rugby – historie

Quad rugby je sportovní hra, která zahrnuje prvky basketbalu, amerického fotbalu a ledního hokeje. Vznikla v kanadském Winipegu v roce 1979 a u jejího zrodu stáli prof. architektury z Minatoba University Ben Harnish a dva quadruplegici Duncan Campbell a Jerry Terwin, kteří se s ohledem ke svému těžkému postižení nemohli uplatnit v basketbale vozíčkářů. Hra dostala název murderball, zřejmě k přirozeným agresivním prvkům, které obsahuje.

Družstvo Winipegu nejenže propagovalo tuto hru formou exhibičních utkání, ale již v následujícím roce zorganizovalo první kanadské mistrovství za účasti čtyř týmů. Hra se poměrně rozšířila do sousedních Spojených států, kde se v mnoha rehabilitačních centrech stala součástí sportovního rehabilitačního programu. Již v roce 1981 byl zásluhou Brada Mikkelsona založen na universitě v Severní Dakotě první tým a později i uspořádán mezinárodní turnaj, a to již pod nově přijatým pojmenováním hry – quad rugby. Název quad rugby je výstižnější, neboť quad na jedné straně znamená hovorově „čtyřce“ (hraje se o čtyřech hráčích) a na druhé straně je quad uznávanou a všeobecně používanou skratkou pro quadruplegiky (hra je určena výhradně pro ně). Některé turnaje konané v Kanadě v posledních dvou letech nesly označení „Wheelchair Rugby Tournament“, což znamená, že se setkáváme již s třetím názvem pro stejnou hru. V textu dále používáme termín quad rugby, neboť jej považujeme za nejvhodnější.

V roce 1982 se quad rugby dostalo jako ukázka na národní vozíčkářské mistrovství USA, které se uskutečnilo v Minnesotě. Do programu Stoke Mandevillských her bylo zařazeno poprvé v roce 1990. Hra si získala velice brzy značnou oblibu, v USA i v Kanadě se každoročně pořádají národní mistrovství a řada mezinárodních turnajů. V posledních letech se hra rozšířila také do Evropy (Anglie, Skotsko, Německo) a Japonska. Nejznámějšími a nejúspěšnějšími týmy jsou např. Saskatchewan Weelchair Rugby Team, Britisch Columbia Bandits, Southwest Sewhats v Kanadě a Dallas Sidekicks, Norton Dakota Wallbangers, University of Arizona Whellchairs, Tampa Generals, Courage Rolling Goooophers v USA.

21. ledna 1990 byl v Kanadském Scarborough založen Mezinárodní organizační výbor quad rugby. Stalo se tak u příležitosti mezinárodního turnaje sponzorovaného firmou Volkswagen, kterého se zúčastnilo rekordních 12 družstev z amerického i evropského kontinentu. Prvním předsedou výboru byl zvolen Pavel Zbieranovski z rehabilitačního centra Variety Village v Ontariu.